Your browser version is outdated. We recommend that you update your browser to the latest version.

İbrahim Demirel

1941’de Malatya, Akçadağ, Körsüleymanlı köyünde doğdu. Akçadağ Öğretmen Okulu, Çapa Öğretmen Okulu Resim Semineri ve Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu’nu (Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi) bitirdi. Sanat, bundan böyle bir yaşam biçimiydi onun için. Çeşitli kuruluşlarda grafikerlik, reklam ve tanıtım fotoğrafçılığı yaptıktan sonra 1975’de Umut Poster Yayıncılık ve Grafikerlik Stüdyosu’nu kurdu. 1979’da Hollanda Hükümeti tarafından ilk fotoğraf albümü olan “Yaşam Kavgası” yayınlandı.  1981’de “Fotoğraf”  ders kitabı basıldı. 1995’de 4 adet portfolyosu yayınlandı. 2004’de “İbrahim Demirel Fotoğrafları Üzerine Bir İnceleme” kitabı yayınlandı.1982’de Sanatyapım Plastik Sanatlar Atölye  ve Galerisi’ni kurdu. Bugün Başkent’in seçkin sanat merkezlerinden biri olan bu atölye ciddi, tutarlı eğitim anlayışıyla sanat eğitimi vermektedir ve bu mekândaki birikimini bir okul, bir müze niteliği kazandırarak geliştirip gelecek kuşaklara aktarmak Demirel’in vazgeçilmez hedefidir. Türkiye’nin sayılı koleksiyonerlerinden biri olan İbrahim Demirel, en az 3000 yağlıboya resimden oluşan önemli bir koleksiyonun yanı sıra toprakaltı ve etnofrafik parçalardan oluşan seçkin koleksiyonların sahibidir. Fotoğraf sanatçılığı, eğitimciliği, koleksiyonerliği, çeşitli resmi ve özel kuruluşlardaki danışmanlıkları ve yayınladığı kitaplarıyla kültür yaşamımıza yeni projeler kazandırmakla meşguldür hep. Grafik ve fotoğraf çalışmalarıyla yurt içinde ve yurt dışında (Çin, Yugoslavya, İtalya) çok sayıda ödül alan İbrahim Demirel, 2008’de emekli olduğu Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi, Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü’nün dışında da gösteriler, sergiler, konferanslar, radyo ve televizyon programları, çeşitli sanat yayınları ile eğitimciliğini sürdürmektedir. 2004 yılında fotoğraf çalışmalarıyla Truva Sanat ve Kültür Derneği’nce “Yılın Fotoğraf Sanatçısı Ödülü” verilen sanatçı, PTFD (Profesyonel Tanıtım Fotoğrafçıları Derneği) üyesi, AFSAD ve Gezginler Kulübü’nün de onur üyesidir. 

 

He was born Körsüleymanlı of Akçadağ/Malatya in 1941.He completed the Teachers' Training School of Akçadağ in 1958, the Painting Seminar in Çapa Teachers' Training School in 1964. In 1970, he graduated from the Academy of Applied Fine Arts (Marmara University). After then, “the art” was a life style for him. He worked as a graphical designer and an advertisement photographer for various companies. And then, he established “Umut Poster, Publications and Graphics Design Workshop” in 1975. His first photograph album “Fight for life” was published by the government of Holland in 1979. His text book “Photograph” was published in 1981. Four portfolios were published in 1995. “An observation on İbrahim Demirel's Photograph” was distributed in 2004.He established “Sanatyapım Plastic Arts Workshop and Gallery” in 1982. Today, as one of the distinguished art centers of the Capital, this workshop gives artistic education with a serious and consistent educational approach. It is one of İbrahim Demirel's objectives to further develop this place by adding a school and a museum, and transfer it to the next generations. He is one of the few collectioners in Turkey and has an important collection of oil paintings as well as a collection of ethnographical and historical pieces found under the ground. He is always busy making contributions to our cultural life by developing new projects in the art of photography, teaching, collectioning and counseling services in private companies.İbrahim Demirel, who recieved numerous prizes in our country and in other countries (China, ex-Yugoslavia, Italy) with his graphical designs and photographical works, still continues his teaching services as he did from 1978 to 2008 in the Department of Radio, TV, Cinema of the Faculty of Communication, Gazi University, as well as with slide shows, exhibitions, seminars, radio and tv programs, and various art publications.
He is a member of PTFD (Association of Professional Advertisement Photographers) and honorary member of AFSAD and the Club of Explorers.